Dantų balinimas lazeriu – efektyvu, greita, saugu

Dantų balinimas lazeriu yra veiksmingas ir saugus dantų balinimo būdas, todėl labai dažnai taikomas estetinėje odontologijoje. Lazerio energija yra naudojama suaktyvinti pagal lazerio skleidžiamos elektromagnetinės bangos ilgį parinktą balinimo priemonę, kurios veiklioji medžiaga yra vandenilio arba karbamido peroksidas. Beje, karbamido peroksidas procedūros metu suskyla į šlapalą ir vandenilio peroksidą.

Dantų balinimas lazeriu gali būti veiksmingesnis už kitus kabinetinius balinimo būdus. Klinikiniai tyrimai rodo, kad balinant lazeriu ir naudojant tinkamą balinimo priemonę, dantų atspalvis gali pašviesėti net iki 7 – 10 tonų pagal Vita Shade Guide skalę [1]. Tačiau reikia atsiminti, kad dantų spalvos pokytis priklauso nuo daugelio faktorių ir yra gana sunkiai prognozuojamas konkrečiam pacientui. Jis priklauso nuo pradinės dantų spalvos, esamų dėmių, emalio tankio, danties struktūros ir paciento amžiaus. Visada prieš pradedant dantų balinimą, rekomenduojama aptarti paciento lūkesčius, išsiaiškinti galimas dantų patamsėjimo priežastis, paciento higienos įpročius ir bendrą dantų būklę.

Dažniausiai didesnės diskusijos tarp specialistų kyla ne dėl dantų balinimo lazeriu efektyvumo, bet dėl tokios procedūros saugumo. Manoma, kad svarbiausi faktoriai, galintys pakenkti dantims, ypač emaliui ir giliau esantiems pulpos audiniams, yra rūgštinis baliklio medžiagos pH ir ekspozicijos trukmė. Manoma, kad kritinis pH lygis, kai įvyksta emalio demineralizacija, yra tarp 5,2 ir 5,8 [2, 3], todėl saugiausiais pripažįstami balikliai, turintys šarminį ar neutralų pH. Trumpinant balinimo medžiagos ekspozicijos trukmę taip pat sumažinama emalio pakenkimo rizika. Balinant lazeriu, baliklio ekspozicija dažniausiai būna bent kelis kartus trumpesnė lyginant su balinimu įvairiomis lempomis (LED, plazminėmis).

Indikacijos dantų balinimui lazeriu:

Diodinio lazerio sistemas gali naudoti tik profesionalūs odontologai dalies ar viso žandikaulio dantų balinimo procedūroms, kai pageidaujama pašviesinti vieną ar kelis dantis. Gali būti balinami patamsėję, pageltę ar spalvą pakeitę dantys su ar be išorinių ir vidinių dėmių. Prieš atliekant dantų balinimo procedūrą, rekomenduojama atlikti dantų valymą (priemonėmis be glicerino) ir profilaktinę apžiūrą, pašalinant visas apnašas ir dėmes.

Kontraindikacijos dantų balinimui lazeriu:

Dantų balinti negalima pacientams, sergantiems periodonto ligomis, alergiškiems cheminiams produktams, tokiems kaip vandenilio peroksidas. Parodontozė, atviri šaknų paviršiai, pažeistas ar suskilinėjęs emalis, bendras kariesas nėra kontraindikacijos, jei tokios vietos bus uždengiamos apsauginiu dantenų barjeru ir prižiūrimos po balinimo procedūros.

Pastaba: prieš dantų balinimo procedūrą gydytojas turėtų atlikti išsamią burnos ertmės apžiūrą ir įsitikinti, ar paciento lūkesčiai dėl procedūros rezultatų yra pagrįsti.

DenLase 980/7 lazerio taikymas dantų balinimui

DenLase 980/7 lazeriu galima balinti pavienius dantis arba visą burnos estetinę zoną ketvirčiais. Balinant pavienius dantis, balinimo priemonė suaktyvinama, laikant specialų antgalį arba neaktyvuotą optinės skaidulos smaigalį kelių centimetrų atstumu nuo danties paviršiaus; naudojamas nuolatinės bangos rėžimas (CW, angl. Continuous Wave) ir nustatomas 1,8 W galingumas. Jei balinama visa estetinė dantų zona, patogiau naudoti specialų balinimo antgalį; naudojamas nuolatinės bangos rėžimas ir nustatomas 7,0 W galingumas (pastaba: jei naudojant balinimo antgalį pacientas jaučia didesnį dantų jautrumą, patariama sumažinti lazerio galingumą iki 5,0-6,0 W). Abiem atvejais, vienos zonos ekspozicijos trukmė yra 30 sekundžių, o vienos balinimo procedūros metu balinimo ciklą galima kartoti iki trijų kartų. Paprastai po suaktyvinimo lazeriu baliklis dar kuriam laikui paliekamas ant danties paviršiaus iki nusiurbimo ir tik tada vertinamas rezultatas (reikia vadovautis balinimo priemonės gamintojo rekomendacijomis).

Su DenLase 980/7 lazeriu gali būti naudojami balinimo rinkiniai, pvz., Heydent, kurie skirti diodiniam lazeriui, spinduliuojančiam nuo 810 iki 980 nm ilgio bangas.

Literatūra:

  1. Goharkhay, et al. Frequency doubled neodymium: yttrium–aluminum–garnet and diode laser-activated power bleaching—pH, environmental scanning electron microscopy, and colorimetric in vitro evaluations. Lasers in Medical Science, May 2009, Volume 24, Issue 3, pp 339-346.
  2. Driessens FC, Thenus HM, Borggreven JM, van Dijk JW (1986). Solubility behavior of whole human enamel. Caries Res 20:103–110.
  3. McGuckin RS, Babin JF, Meyer BJ (1992) Alterations in human enamel surface morphology following vital bleaching. J Prosthet Dent 68:754–760.