Periimplantito profilaktika padidina danties implanto ilgaamžiškumą

Danties implanto ilgaamžiškumą lemia daug ir įvairių faktorių, pradedant nuo teisingo implantacijos planavimo ir atlikimo, tinkamo protezavimo bei paties periimplantito mechanizmaspaciento bendros organizmo būklės, burnos organų sveikatos, teisingų higienos ir gyvensenos įpročių. Ir nors dažniausiai pirminė implantacijos fazė būna sėkminga, tai, deja, negali užtikrinti ilgalaikių komplikacijų nebuvimo. Viena iš komplikacijų, dėl kurių gali būti prarastas danties implantas – greta implanto esančių audinių uždegimas (periimplantitas), išsivystantis mikroorganizmams infekavus vidinę implanto ertmę.

implanto atramos plysysAudinių skysčiai bei įvairūs mikroorganizmai, kurių dydis yra nuo 0,5 ir 4 mikrometrų, patenka į vidinę implanto ertmę per mikroplyšį, atsirandantį prisukus implanto atramą. Šis plyšys būna mažesnis implantų, turinčių kūginę implanto – atramos jungtį (angl. conical connection). Tačiau dėl technologinių metalo apdirbimo priežasčių, jis negali būti mažesnis, negu 1-2 mikrometrai (žr. pav.). Kramtant atsiranda implanto atramos mikrojudesiai, sukeliantys kapiliarinį skysčių ir mikroorganizmų judėjimą iš vidinės implanto ertmės į greta esančius audinius, kur jie sukelia nuolatinį infekcinį uždegimą. Dažniausiai implanto ertmėje randamos gram-neigiamos anaerobinės bakterijos. Paprasčiausias būdas nustatyti infekcijos buvimą vidinėje implanto ertmėje yra specifinis kvapas, kurį galima užuosti nuėmus atramą nuo implanto.

Kad užkirsti kelią mikroorganizmų patekimui į vidinę implanto ertmę, naudojami įvairūs užpildai. Šiam tikslui gali būti naudojama aukso folija, savaime kietėjantis silikonas, vazelinas, antibiotikų gelis, chlorheksidino gelis ir kt. Reikia paminėti, kad visi išvardinti preparatai yra nepakankamai stabilūs ir negali užtikrinti ilgalaikio profilaktinio poveikio, ir turi būti nuolat panaudojami pakartotinai. Dėl šios priežasties, remiantis daugiau nei dešimties metų klinikiniais tyrimais, Diuseldorfo universitete buvo sukurtas specialus užpildas – GapSeal®. Užpildą sudaro didelio klampumo nekietėjanti silikono matrica, papildyta baktericidinių, fungicidinių ir virucidinių savybių turinčia medžiaga. Todėl šis užpildas gali ilgą laiką patikimai apsaugoti implanto ertmę nuo audinių skysčių ir mikroorganizmų patekimo ir vėlesnio aplinkinių audinių uždegimo.

GapSeal naudojimas praktikojegapseal

GapSeal užpildą rekomenduojama panaudoti kiekvieną kartą, atvėrus implanto ertmę – prieš uždedant dengiamąjį varžtą, gijimo galvutę ir nuolatinę protezo atramą. Užpildas tiekiamas steriliose karpulėse, o į impanto ertmę įvedamas su specialiu sterilizuojamu aplikatoriumi.

Parengta pagal: Ass. Prof. Dragana Gabric, Prevention of peri-implant diseases (Implantology, 2015).

Daugiau informacijos apie GapSeal panaudojimą rasite čia